Koltuk ve kanepe seçerken nelere dikkat edilmeli?

Ev dekorasyonu yapılırken uygun mobilyaların seçilmesi, yaptığınız dekorasyonun başarılı olmasını sağlar. Mobilya seçerken evinizin ölçülerine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz mobilya ne kadar güzel olursa olsun evinize uygun olmadığı müddetçe kötü bir seçimdir. Ölçüleri eve uygun olmayan koltuk seçmenin en büyük sebebi, koltuğu seçerken ölçülerine değil göz kararına bakarak almaktır. Salon dekorasyonunda koltuk seçimi yaparken öncelikle salonunuzun boyutlarını bilmelisiniz. Küçük bir metre yardımıyla ölçüm yapıp bunları not alabilir ve bu sayede mağazada nokta atışı yapabilirsiniz. İlk kuralı tamamladığınız takdirde uymanız gereken ikinci kural alacağınız mobilyanın işlevsel olmasıdır. Örneğin koltuk yerine kanepe tercih etmek size hem fazladan depolama alanı sağlar hem de kalabalık misafirleriniz geldiğinde, evinizde daha fazla yatak olmasını sağlar.

Koltuk kanepe seçimi nasıl yapılır?

koltuk kanepe seçimi nasıl yapılırKanepeyle Koltuk Takımını Kombinlemeyin
Bir salonda birden fazla çeşitte koltuk veya kanepe bulunması görselliği olumsuz yönde etkiler. Evinizde ya kanepe ya da koltuk takımı kullanmalısınız. Koltuk takımı salonunuza küçük geldi diye salona birde kanepe yerleştirmek salon dekorasyonunuzun ahengini bozabilir. Eğer koltuk takımı salona küçük gelmişse, yani bir koltuk daha sığacak kadar yer varsa bu alana; tekli koltuk yanı ise gazetelik, iki tekli koltuk arasıysa uygun renkte bir sehpa, koltukla duvar arasında ise güzel bir saksı içinde bitki yerleştirebilirsiniz. Bir salonda oturma kapasitesi önemli olsa da aralarda bu tür farklı öğeler salonunuza renk ve işlevsellik katacaktır.

Son Dönemin Gözdesi TV Koltukları
Son dönemde mobilya takımlarının arasına bir tane de TV koltuğu eklenmektedir. Bu koltukların eğimini istediğiniz şekilde ayarlamanız mümkündür. Dilerseniz ayaklarınızı uzatmak için de koltuğu uzatabilirsiniz. TV koltuğu seçerken küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Büyük bir koltuk salon dekorasyonunda tercih edilmemelidir. Bu koltuklara bir kişinin oturabildiği unutulmamalı, bir taneden fazla TV koltuğu kesinlikle kullanılmamalıdır.

Köşe Takımları Nasıl Kullanılmalı?

köşe koltuk seçimi nasıl yapılırÖzellikle dar bir alana sahip salonlarda köşe takımı tercih ederek salonunuzu daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.  Koltuk takımlarının içerisinde yatak gibi farklı işlevlerin bulunması küçük salonlarınızı daha da kullanışlı hale getirecektir. Koltuk modellerini seçerken, duvar rengini ve odanın ışıklandırmasını da göz önünde bulundurmalısınız.

Renk Seçimini Doğru Yapın

Yanlış desen ve/veya renkte seçeceğiniz koltukların, küçük olan salonunuzu daha da küçük gösterebileceğini unutmayın.

En Uygun Modeli Tercih Edin

Köşe takımını yerleştireceğiniz odaya en uygun modeli seçmek için ince eleyip sık dokumalısınız. Oldukça geniş olan showroomlarda büyük mobilyalar bile göze küçük görünebilmekte, sipariş edilen mobilya eve getirilip yerleştirildiğinde keşke daha küçük bir model tercih etseydik diye pişmanlığa sebep olabilmektedir. Özellikle salonunuz, odanız çok geniş değilse kolçakları ve sırt dayama kısımları çok geniş olmayan modellere yönelin, ya da eğer satıcı/üretici, mobilya üzerinde değişiklik yapabilme imkanını sağlıyorsa imkanlar dahilinde küçültme yapmasını isteyin.