Evleriniz İçin Okuma Köşeleri Oluşturun

Kitap okumayı seven insanlar için evde özel bir okuma köşesinin bulunması çok önemlidir. Kitap tutkusunu evin bir parçası haline getirmek için yaratıcı dekorasyon fikirlerinden yararlanılabilir.

Amaç, okumak için güzel bir köşe yaratmak ve bunu yaparken mekanı olabildiğince verimli şekilde kullanmak olmalıdır. Kullanım alanlarının boşa gittiği verimsiz bir yerleşim düzeni, ne kadar şık olursa olsun başarılı bir dekorasyon olarak kabul edilemez. Okuma köşesinde hem kitapları konumlandırmak, hem de oturmak ya da uzanmak için bir bölüme ihtiyaç olacaktır.

evinizde okuma köşesi oluşturabilirsiniz

Okuma Köşesi

Kitapların okuma yapılacak bölüme olabildiğince yakın olarak yerleştirilmesi gerekir. Oturulacak bölümün rahat ve yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Okuma köşeleri için en çok tercih edilen yerler çoğunlukla pencere önleridir.

Alçak bir pencereye sahipseniz, pencerenin önüne yerleştirebileceğiniz bir kanepe ve yumuşak yastıklar, kanepenin üzerine bırakılacak dekoratif bir battaniye sıcak ve sakin bir ortam oluşturacaktır. Özellikle yağmurlu günlerde pencere önündeki okuma köşesi keyfinizi artıracaktır.

Kitaplık Konumlandırma

Oturma platformu sedir şeklinde seçilerek etrafına boydan boya monte edilecek raflarla kitaplığınızın içinde oturuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Karşılıklı yerleştirilmiş iki ayrı kitaplığın arasına uzanan bir yatağın minderlerle desteklenmesiyle güzel bir köşe yaratılabilir.

Evde bir merdiven bulunuyorsa bu merdivenin altını üçgen şeklinde bir kitaplığa dönüştürmek mümkün. Merdiven boşluğunu raflarla doldurarak bir kitaplık oluşturabilir ve hemen altına kanepe ya da yatak yerleştirerek gizli ve oldukça farklı bir okuma köşesi yaratılabilir.

Orta kalınlıkta odunları duvara monte edip, ince halatlarla birbirine bağlayarak otantik ve düşük maliyetli bir kitap rafı tasarlanabilir. Bu raflardan birkaç tanesi alt alta gelecek şekilde rahat bir uzanma koltuğunun üzerine yerleştirildiğinde bir okuma köşesi meydana gelecektir.