Dar banyo dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Banyonuz dar ve küçükse dekorasyonunu yapmak, gerekli şeyleri banyoya yerleştirmek güçleşir. Yerleşimi tam anlamıyla yapabilseniz bile sıkışık, göz yorucu, insanın içini daraltan bir görüntü oluşabilir. Küçük ve dar banyonuzda mümkün olduğunca ferah ve güzel görünen bir dekorasyon sağlamak üzere bilgizengini.com olarak derlediğimiz öneriler şöyle;

dar banyo dekorasyonu

Dar ve Küçük Banyolar için Dekorasyon Önerileri

– Banyo fayanslarınızı mümkün olduğunca açık renk tercih etmeye çalışın. Koyu renkli fayansları sadece arada 1-2 sıra halinde dekoratif bir hava katması için kullanabilirsiniz. Duvar fayanslarının tümünü desenli tercih etmeyin. Süs amaçlı bir sıra fayans istenen etkiyi sağlar, abartıdan kaçının. Yerde ise açık renk ya da beyaz karolar kullanmanın daha ferah bir görünüm sağlayacağı düşünülse de kolay kirlenip zamanla kötü bir görüntüye sebep olabilirler. Bu yüzden banyonuzdaki yer karolarında koyu renk tercih edebilirsiniz.

– Eğer banyonuzu geniş göstermek istiyorsanız, duvarlarda ayna kullanmalısınız.

– Asma klozet, gömme rezervuar kullanarak alandan tasarruf edin.

– Küvet yerine duşakabin kullanın.

– Çamaşır makinasının yerleştirilmesi dar banyolarda ciddi bir sorundur. İmkan varsa banyo dolabı içine çamaşır makinası yerleşebilecek şekilde özel yaptırılabilir. Ya da küçük bir yayıntı odanız varsa çamaşır sepeti ile birlikte o odaya aktarılabilir.

– Banyonuzda genişlik hissi yaratması için, mümkün olduğunca geniş, büyük bir ayna kullanın. Aynanın üzerine sürekli olarak su sıçramayacağı bir konumda olmasına dikkat edin. Buna dikkat etmezseniz, sıçrayan sular buharlaşıp aynada iz bırakacağından sürekli olarak silmeniz gerekir.

– Banyo dolaplarını krem ya da beyaz renkte tercih edin.

– Lavabo ve küvetiniz mutlaka beyaz renkte olsun. Havlupan ve duşakabini beyaz ya da metal rengi tercih edebilirsiniz.

küçük banyo dekorasyonu nasıl yapılır
Küçük dar banyolarda beyaz renk tercih etmek her zaman iyi sonuç verir. Zeminde ise koyu renk tercih edilebilir.

– Güçlü bir aydınlatma kullanın. Küçük banyoda kesinlikle beyaz ışık tercih edin. Avize gibi sarkan, yer kaplayan aydınlatmalardan uzak durun.

– Zeminde geniş banyo paspasları kullanmaktan kaçının. Sadece duşakabin ya da küvetin önünde küçük bir paspas olsun.

– Bornozları kullandıktan sonra banyoda bırakmayın. Mümkün olduğunca banyoda sürekli bulunması gerekmeyen şeyleri yerlerine kaldırın.

– Fazladan bir şeyler koymak, dekoratif bir etki sağlamak için ekstra bir banyo dolabı yerine fayanslarınıza uygun renkte bir yada iki küçük raf kullanabilirsiniz. Bu rafların sudan ve nemden etkilenmeyen tipte olmasına dikkat edin. Üzerlerine rulo yapılmış bir kaç yeni havlu, bir kaç dekoratif mum, kokulu ve değişik şekillerdeki sabunların olduğu bir sepet koyabilirsiniz. Az olsun öz olsun…