Avize seçimi nasıl yapılır?

Aydınlatma, ev dekorasyonunda önemli konular arasında yer almaktadır. Çünkü ev içerisinde aydınlatma yapılırken de dekoratif avizelerle veya sehpa modelleriyle konulan abajurlarla gerçekleştirmektedir. Bunlar ev için önemli konumdadır.

Yine klasik ve modern tarz olarak göz gezdirdiğimizde farklılaşan modellerde yer almaktadır. Aydınlatma için doğru avize seçimi için dikkat edilmesi gereken kriterler bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; evin tavan yüksekliğidir. Evinizin tavan yüksekliğine göre bir avize seçmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

Doğru Aydınlatma Tercihi Yapın

avize seçimi nasıl yapılır

Evinizin çok fazla gösterişli olmasını istediğiniz için çok uzun bir sarkıt almanız evin içerisinde kötü bir görüntü yaratabilir. Bu tür aydınlatma üniteleri yanlış kullanıldığında, basık ve dar bir görünüme neden olabilir. Bu sebepten dolayı avizelerinizi seçme sırasında tavan yüksekliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha çok klasik bir ev tarzına sahip iseniz, aydınlatma konusunda sizin için avizenizin seçiminde de klasik bir model tercih etmeniz her zaman önerilmektedir.

Farklı Şeyler Deneyebilirsiniz

Eviniz klasik tarzda döşenmiş ise, ahşap tercih edebilirsiniz. Ya da ahşap olmasa bile öyle olduğu izlenimini veren bir renk de seçim yaparak, evinizi geneliyle uyumlu, güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Eviniz modern bir tarzda yer alıyorsa, buna uygun olarak üretilmiş aydınlatma tercih etmelisiniz. Modern döşenmiş bir evde/salonda klasik aydınlatmalar hoş durmayacak, uyumsuzluk yaratacaktır.

Kristal Avize Tercih Edebilirsiniz

kristal avize seçimi nasıl yapılır

Çok eski zamanlardan beri kullanılan ve hala tam olarak modası geçmeyen kristal avizeleri de evinizde aydınlatma için kullanabilirsiniz. Kristal avizeler ev içerisinde her zaman çok güzel bir görünüme sahip olabilmektedir. Kristal bir avize kullandığınızda evin ne kadar büyük bir derecede değişiklik gösterdiğine şaşıracaksınız. Avize seçimi için şık ve gösterişli bir tercih olan kristal avizeyi odalarda değil sadece salonda kullanmalısınız. Küçük alanlarda istenen sonucu vermeyip mekanı olduğundan küçük gösterebilir.

Aydınlatma Kullanılabilecek Yerler

Merdiven basamaklarına yerden aydınlatma ünitelerinden kullanabilirsiniz. Bunların dışında evinizin bahçesi bulunuyorsa bahçeye doğru yerden aydınlatmalar da ekleyebilirsiniz. Bunlardan farklı olarak evinize alabileceğiniz, yüksek abajur tarzları da aydınlatmada yer alabilir.  Ev için bir de yerden aydınlatmaların da yer alması mümkündür. Bu genelde evin içerisinde merdiven bulunuyorsa tercih sebebi olabilmektedir.